Prológus
Update: Mindenhol, ahol külföldöt írok, EU tagállamot értek.
Ezt a bejegyzést még tavaly nyáron akartam megírni, mert közelis ismerőseim körében sem világos a mai napig a külföldi telefonálás mikéntje, szakszóval illetve a roaming telefonálás. A síszezon még csak most indul igazán, így ehhez is hasznos lesz az írásom – bár bízom benne, hogy sok újdonságot nem fogok neked mondani!
Mi az a roaming?
A mobiltelefon (egyik) lényege – és egyben hártánya is – , hogy nem vagy helyhez kötve, bárhol, bármikor elérhetnek. Biztosan emlékszel még a kezdetekben alkalmazott reklámszövegekre, melyekben pont ezt emelték ki: „ugye fontos önnek, hogy ügyfelei bárhol, bármikor elérjék?”. Ma már sokan pont az ellenkezőjére vágynak, de ez egy más téma.
Megnéztem, a különböző szolgáltatók mit írnak a roaming fogalmáról. Magáról a roamingról a legjobb általános leírást a Telenor oldalán találni. Ha rangsort kellene állítanom, a Vodafone lenne a következő, majd a T-Mobile tájékoztató oldala.
Ha szakszerűbb leírást szeretnénk, akkor a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság oldalát érdemes felkeresnünk, ahol olyan fogalmat is tisztázhatunk, mint például a szándékolatlan roaming (a link jelen pillanatban az NMHH karbantartása miatt nem elérhető).
Amikor külföldön használjuk mobiltelefonunkat, vagy igénybe vesszük a mobilinternet-szolgáltatást, akkor úgynevezett roaming (barangoló) szolgáltatásokat használunk. Roamingszolgáltatásnak számít, amikor külföldön hívást indítunk bármilyen irányba, vagy amikor külföldön tartózkodva hívást fogadunk, bárhonnan is induljon az. Roamingról beszélünk akkor is, ha a mobilinternetet külföldön használjuk (adatroaming).
Forrás: Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság
A legnagyobb tévhit: nem merem hívni, mert drága!
Legtöbbször azzal a problémával találkoztam szembe, hogy azért nem mertek külföldön tartózkodó embert hívni Magyarországi rokonok, ismerősök, mert az az információ élt bennük, hogy a külföldi telefonálás drága, neki (a hívónak) is sokba kerül. Ez, mint tudjuk, egy féligazságból ered.
Sajnos ezen téves információkat a szolgáltatók oldalai sem segítenek eloszlatni. Nem kapok érte százalékot, de tényleg, megint a Telenor oldala a leginformatívabb és minden kétséget kizáróan helyre teszi ezt a kérdést.
A roaming során a külföldön fogadott hívások alkalmával felmerülő költség nemzetközi részét a hívott fél fizeti. A hívó felet csak a szokásos belföldi tarifa terheli, a Telenor hálózatába irányuló hívás díjazásának megfelelően.
A Vodafone jön ismét a sorban, akik legalább valamit próbálnak magyarázni, bár véleményem szerint csak nagyobb zavart keltenek.
Hívás fogadásáért nemcsak a hívó félnek, hanem neked is fizetned kell.
Hívó fél fizet a fogadásért? Hogy is van ez?
A T-Mobile oldalán nem találtam ilyen jellegű magyarázó szöveget, csak díjszabásokat. Azért áthúztam és nem pedig töröltem az előző mondatot, mert elsőre tényleg nem találtam a T-Mobile oldalán azt a messzemenőkig részletes leírást, ami megtalálható náluk.
A hiba biztosan az én pásztázó készségemben van és a nagy magenta mező elvonta a figyelmem a szövegbe beleolvadó „Részletek a szolgáltatásról” linkről. De tegyük fel, hogy egy átlag felhasználó vagyok és nehezen találtam ezt meg – fától az erdőt esete.
Összefoglalva: a hívó felet, függetlenül attól, hogy a hívott fél hol tartózkodik, nem terheli semmilyen plusz költség, csak a saját, megszokott belföldi tarifája.
A hívásfogadás kapcsán keringő tévhitek az elmúlt évek változásai alapján váltak féligazságokká. Tény, hogy 2011. előtt a híváskezdeményezéssel majd’ megegyező árakon lehetett hívást fogadni külföldön. Ez szinte az EU minden tagállamában így volt, de egy 2007-es rendelet értelmében elkezdték kidolgozni azt a rendszert, amiben ezek a tarfiák jelentősen csökkenthetők.
Ennek lett az az eredménye, hogy 2011. július 1-től jóval kedvezőbb a külföldi mobil hívásfogadás. Mi több, nem álltak meg a 2011-es szinten, 2012. július 1-től ismét csökkentek az árak és 2014-ben újabb csökkenés várható.
Hívás indítása
Ez az a pont, amikor a tévhit egyik fele igaz. Külföldről indított hívás drága. Attól függően, hogy melyik zónában tartózkodsz, 100-400 Ft között is változhat a percdíj.
Tipp: ha külföldön tartózkodsz, célszerű megcsörgetni, vagy egy visszahívást kérő sms-t írni az itthoni rokonnak, ismerősnek mert közel harmad akkora költséggel tudtok beélszni, mintha te hívnád.
Célszerű tehát visszahívást kérni és érdemes arra is odafigyelni, hogy 2-3 sms váltás akár drágább lehet, mint 1-2 perc alatt gyorsan lebeszélt hívás, ugyanis általánosan elmondható, hogy az sms küldés díja, közel megegyező a hívás fogadás díjával. Így családtagjainkat bíztassuk bátran arra, hogy inkább ők hívjanak minket belföldről, és te pedig fizetsz a hívásfogadásért.
Természetesen egy üzleti partner esetében nem érdemes spórolni a hívások költségén. Ha fontos elintéznivaló van – és nem a teljes kikapcsolódás, pihenés a cél -, nem túl szerencsés egy üzleti partnernek „Külföldön vagyok, kérem hívjon fel!” sms-t írni.
Tipikusan vicces eset, mikor valaki nem meri felvenni a telefont külföldön, mert az „drága”, viszont ír a hívó félnek egy sms-t: „Külföldön vagyok, otthon jelentkezem!”. Egy sms költsége 1 percnyi beszélgetés – amiben akár le is tudjuk rendezni azt, amiért hívtak. Elegánsabb.
Mobilnet
Nem térek most ki rá külön, de a mobilnet szolgáltatás ára roaming esetén súlyos összegekkel gyarapíthatja a hó végi mobilszámlánkat. A hazai telefontársaságok is kínálnak különböző megoldásokat ilyen esetekre, amelyek némileg csökkenthetik a költségeinket, azonban tapasztalt külföldi utazók tanácsa, hogy érdemes független telefont beszerezni és mindig a helyi viszonyoknak megfelelő feltöltős mobilinternet kártyát vásárolni.
Ennek persze megvan az a hátránya, hogy ilyenkor nem vagy elérhető telefonon. Erre vagy a mértékletesség (külföldön csak a szükséges dolgokat intézd el mobilneten) a megoldás, vagy egy MiFi / HotSpot eszköz beszerzése (természetesen célszerű ebből is hálózatfüggetlent venni).
Vélemény, hozzászólás?